Můj rok 2016, co vše se mi (ne)povedlo

Poslední den v roce myslí hodně lidí hlavně na to, jak oslavit konec starého roku, a příchod roku nového. Někdo také využije konec roku k bilanci toho, co vše za ten rok dokázal (u/po)dělat. Možná si někdo může myslet, že je zbytečné ohlížet se zpět, že je důležitější dívat se hlavně dopředu. To ale moc dobře nejde bez zpětného vyhodnocení. Proto jsem se i já zamyslel nad tím, jaký byl můj rok 2016, co vše mi dal a vzal. Ne vše z toho je možné zde zveřejnit, třeba v tom ale najde něco zajímavého i pro sebe.

Tento text vznikl už na konci roku 2016, nějak jsem se ale nedostal k tomu ho zveřejnit. Hlavně proto, že jsem chtěl předtím kompletně přeinstalovat tento web a změnit od základu jeho vzhled. Trvalo to ale déle, než jsem si původně myslel. To ale přece nevadí, ohlédnout se zpět je přece možné se kdykoliv, nemusí to být jen poslední den v roce.

Odpočinek a relaxace

Není možné stále makat, je nutné taky načerpat při relaxaci nové síly. Být s rodinou a odreagovat se od podnikání. Já do této relaxace počítám každoroční závod 1000 mil, kterého jsem se letos zúčastnil už šestý rok za sebou a stal jsem se tak jediným člověkem, který absolvoval tento závod každý rok.

Trasa závodu byla letos dlouhá 1681 kilometrů a vedla z Hranic v Čechách přes kopce a lesy až skoro na Ukrajiny. Přesněji, do Nové Sedlice, což je nejvýchodnější slovenská vesnice. V roce 2014 jsem absolvoval tuto trasu pěšky (za 20 dnů), v roce 2015 jsem projel trasu závodu v obráceném směru ze Slovenska do Chebu (za 27 dnů). Letos jsem jel tento závod pro změnu na kole. Trvalo mi to 22 dnů.

Je to závod, při kterém dokážu totálně vypnout své podnikání. Přede mnou je jen daná trasa, na kterou mám několik týdnů. Závod si maximálně užívám. Je sice pravda, že mě často napadají myšlenky, co a jak by bylo možné v podnikání změnit, rozhodně ale v tu dobu nemám přístup k počítači, ani k emailům. A pokaždé se potom divím, že to vlastně ničemu nevadí.

Na závodě potkávám spoustu zajímavých lidí. Dalo by se dokonce říct, obyčejných lidí. Možná i proto jsou pro mě tak zajímaví. Na nic si nehrají, když mám problém, rádi mi pomohou. Například, v době konání závodu spávám tam, kam až se večer dostanu. Doslova, kousek od silnice, případně někde v lese. Vůbec mi to nevadí, rozhodně nemusím spát někde v hotelu, nebo v penzionu.

Závoid je bez zabezpečení, takže se tam musím o sebe kompletně o sebe sám postarat. Sehnat si jídlo, pití a nocleh. Ne vše je vždy snadné. Kupodivu, nejtěžší je sehnat něco k jídlu. Už párkrát se mi stalo, že jsem to správně neodhadl a já zůstal o víkendu bez jídla. Už jste někdy žebrali, že nemáte nic k jídlu? Stalo se mi to už několikrát. A pokaždé jsem našel dobré lidi, kteří mi ochotně pomohli. Vypadal jsem přitom často po delší době bez koupelny a spaní v příkopech už doslova hnusně, nemytý, nečesaný, smrděl jsem. Přesto se pokaždé našli lidé, které zajímalo, kdo jsem, co tam dělám, a pomohli mi. A právě toto je pro mě každý rok na tomto závodě moc milé poznání.

Moje hlavní zaměření

Mám dvě oblasti, ve kterých podnikám. Ta jedna je ale vázaná na jinou firmu, ve které jsem jeden z několika společníků a nechci se k této oblasti veřejně moc vyjadřovat. Je to ale v současné době můj hlavní zdroj příjmů. Současně ale, čím dál více cítím, že mi to nevyhovuje. Letos tam bylo mým úkolem naprogramovat do nějaké ekonomické aplikace zpracování EET. Bylo to dosti složité, strávil jsem nad tím hodně času. A já si tak najednou někdy o půlnoci, kdy jsem tak už makal několik dnů za sebou od rána do večera, včetně svátků uvědomil, … že bych nechtěl takto pracovat až do smrti. ANO, přesně toto jsem si tehdy uvědomil, samotného mě to překvapilo. Já měl tu myšlenku v hlavě už delší dobu, stále jsem se ale vyhýbal toto řešit. Tentokrát jsem ale poznal, že je nutné provést totální změnu. Že je nutné udělat v blízké době nějaký razantní krok, který to vše změní.

Cítím, že jsou určitě jiné oblasti, které by mě bavily v podnikání více. Cítím, že je čas na změnu. Možná to bude dost bolet, nejen mě. Proto jsem to už roky odkládal toto řešit. Najednou jsem si uvědomil, že bych chtěl ještě někdy v životě dokázat udělat něco velkého. Stejně, jako v době začátků mého podnikání. Dělat něco, co by mě bavilo mnohem více. Kde bych mohl ukázat, že to dokážu.

Co bych chtěl dělat, v čem bych chtěl podnikat? Je to právě ta druhá oblast podnikání, kterou se zabývám. Oblast, která by mě určitě bavila více. Kterou vlastně dělám už delší dobu, ne ale naplno. Jen občas po večerech a o víkendech. Je to dalo by se říct takový můj vedlejšák. Ve zkratce, je to oblast internetového marketingu a tvorby webů. Zabývám se tímto už několik roků, dalo by se říct ve volných chvílích. Proto nemám dost času a sil někam to v této oblasti dotáhnout. Jak už jsem ale napsal, nastal čas na změnu. Pro mě je právě toto nejdůležitější poznání roku 2016, od kterého se značně odvíjí i další myšlenky na rok 2017.

Být vidět

Ačkoliv se snažím nevyčnívat moc z davu, je mi jasné, že pro podnikání není něco takového vhodné. Naopak, podnikání podle mě vyžaduje být vidět co nejvíce. Mám dojem, toto se mi v roce 2016 moc nedařilo. Snažil jsem se být dostatečně vidět v různých diskusích, publikovat něco zajímavého na vlastních webech. Když se ale dívám zpět, rozhodně to nebylo dostatečné. V tomto bodu je možné rozhodně dosáhnout v budoucnu velkého zlepšení.

Navázat kontakty

Navázat kontakty pro mě znamená dvě naprosto rozdílné oblasti. V té první jsou to přímé kontakty s možnými partnery v podnikání. Je pravda, v tomto jsem se snažil být v kontaktu s lidmi, kteří by mohli být pro mě buď zajímavou inspirací, nebo společníky v dalším podnikání.

Druhá oblast navazování kontaktů se týká navazování kontaktů s mými potencionálními zákazníky. Protože jsem jim ale neměl co ukázat, noc kontaktů k dalšímu využití jsem nezískal. Takže znovu oblast, na které je nutné v následujícím roce razantně zapracovat.

Affiliate

Napsal jsem už výše, že podnikám ve dvou oblastech (viz sekce Moje hlavní zaměření). O té první oblasti, kde spolupracuji s firmou, ve které jsem spolumajitel, nechci podávat přesnější informace. Ale právě o té druhé oblasti, což je internetový marketing a tvorba webu, je tento web. A právě v tomto segmentu mé činnosti tvoří největší část příjmů Affiliate. Je to doporučování za provizi. Jinak také, zprostředkování prodeje, ze kterého já dostanu několik procent z ceny.

Affiliate se věnuji aktivně tři roky. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem pochopil a poznal, co a jak dělat, než jsem měl z Affiliate nějaké peníze. Snad i proto, že jsem šel svou vlastní cestou. Nevyužívám totiž k doporučování žádné reklamy, jako ostatní. Já založil vše spíše na využití publikování produktů (které doporučuji) na internetu. Spoléhám se přitom na vyhledávače (Google, Seznam), které přivádějí na mé stránky návštěvníky.

Nemíním sem psát žádná přesná čísla. Za těch několik let, co se Affiliate zabývám, jsem díky němu vydělal už několik stovek tisíc korun. Několikrát jsem byl přitom v některých kampaních vyhodnocen mezi TOP partnery a získal díky tomu některé zajímavé benefity. V roce 2016 to ale bylo jiné. Propaguji zejména různé videokurzy z různých oblastí. Někdy se tomuto říká Infomarketing. Zde ale došlo podle mě v poslední době k velké změně. Zjednodušeně, výsledkem bylo v roce 2016 dosti podstatné snížení mých příjmů. Hlavně proto, že nebylo co zajímavého propagovat. Díky tomu klesly mé příjmy v této oblasti zhruba na polovinu v porovnání s předchozími roky.

Snížení příjmů z Affiliate bylo částečně způsobeno také tím, že jsem se mu moc nevěnoval. Já bral totiž Affiliate celou dobu hlavně jako zdroj poznání, jak začít vytvářet něco podobného. Snažil jsem se proto poznat autory těchto video kurzů a praktiky, které při jejich prodeji používají. Nedá se přitom říct, že bych byl s takovým seznámením naprosto spokojený. Čím dál více jsem u některých kurzů viděl ne snahu pomoci lidem, ale snahu vydělat co nejvíce peněz. Bylo mi jasné, že toto není můj styl a přestal jsem proto některé autory doporučovat, i když to znamenalo pro mě nižší příjmy.

Vlastní produkt

Několik let jsem se věnoval Affiliate, který byl pro mě zajímavý svými příjmy. Jak jsem už ale napsal, rok 2016 byl jiný. Nejen proto, že příjmy z Affiliate dosti klesly, hlavně ale proto, že jsem se začal více zaměřovat na to, vymyslet nějaký vlastní produkt. Vytvořit a prodávat něco vlastního.

Tvorbu vlastních kurzů chystám už několik roků. Nikdy jsem zatím nedotáhnul až do konce. Hlavně z důvodu nedostatku času, věnovat se tomu naplno. Navíc, nechtěl jsem nabízet něco, co by mělo špatnou kvalitu. Stále je co zlepšovat, proto jsem dosud nic veřejně nenabídl. Když se ale dívám kolem sebe, co vše se nabízí, myslím si, že horší snad už být nemůžu. Přesto chci nabízet kvalitu, proto se snažím mít vše řádně připraveno, až to nabídnu veřejně lidem.

Tématem mých už dlouhou dobu připravovaných video kurzů má být zejména podnikání na webu. Dát lidem postupy krok za krokem, jak využít internet pro své podnikání. Jak vytvořit web, jak nainstalovat a zprovoznit eshop, jak posílat emaily. Zkráceně, jak převést kompletně své podnikání na internet. Vysvětleno vše tak, aby byl schopen podle toho postupovat i ten, kdo s tím dosud nemá žádné zkušenosti.

V současné době mám již připraveny postupy a techniku pro natáčení a následný střih, včetně distribuce. Když ale kolem sebe někdy vidím kvalitu některých podobných kurzů, cítím stále nutnost pokračovat v celkovém zlepšení. Buď už z důvodů, že vidím občas doslova otřesné pokusy, nebo že vidím naopak něco, k čemu mám strašně daleko. Nechci nic uspěchat a pokazit první dojem, proto se stále snažím vše postupně zlepšovat.

Celkové zhodnocení

Podnikám už od roku 1991, zažil jsem toho za tu dobu už opravdu hodně. Zažil jsem za tu dobu být někde hodně nahoře, zažil jsem ale taky být někde totálně na dně. Nemyslím si, že by se mi v několika posledních letech nějak výrazně nedařilo. Moc ale cítím, že i tak mě ten stav mého podnikání vůbec neuspokojuje. Je mi jasné, že to chce výraznou změnu.

Největší problém u sebe cítím, že možná už začínám trochu stárnout (mám 57 let), že už se už nedokážu někdy dlouhodobě soustředit na nějakou důležitou myšlenku. Navíc, moc rád začínám nové věci, kdy nemám čas dotáhnout do konce to, co jsem rozjel předtím. Mám dojem, že až nejsem až často schopen dotáhnout něco až do konce, přejdu přitom na něco jiného, co je pro mě v té době zajímavější. Mívám tak rozpracováno více věcí najednou, trvá mi proto dotáhnout vše až do konce.

Přesto všechno, jdu do toho v dalším roce znovu naplno. Letošní rok beru dosti jako přestupný. Předpokládám, že další rok bude pro mě znamenat mnoho změn.

Co dál v roce 2017?

Samozřejmě jsem se s pohledem zpět na rok 2016 zamýšlel i nad tím, co dál v roce 2017? Rozhodně to ale není ve formě nereálných předsevzetí, jaká často na začátku roku bývají. Je to spíše definování toho, na co bych se měl více zaměřit, aby se mi v nejen v podnikání více dařilo. Jestli se mi to povede, to se ukáže zase až za rok.

Napsat komentář